Βαθμολογήστε τους aliens του Voyager

BUTTON_POST_REPLY
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Βαθμολογήστε τους aliens του Voyager

Δημοσίευση από karatasiospa »

Ok εννοώ τους εξωγηινους που ειδαμε επανειλλημένως οχι αυτούς που είδαμε μια φορα. Να οι δικές μου (άριστα το 5):
Kazon: 1,5
Vidians: 3
Species 8472: 4
Hirogen:1,5
Malon: 2
Talaxians:2,5

Φυσικά εξαιρώ τους borg γιατί δεν πρωτοεμφανίστηκαν στο voyager
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Βαθμολογηστε τους aliens του Voyager

Δημοσίευση από Spock »

Συγκεκριμένη βαθμολογία δεν μου βγαίνει. Σίγουρα όμως μπορώ να πω ότι, κατ' εμέ τουλάχιστον, μακράν το πιο αδιάφορο, αλλά και κουραστικό, είδος ήταν οι Kazon, ενώ το πιο ενδιαφέρον το Species 8472. Και μόνο που ήταν είδος που απειλούσε τους Borg θα αρκούσε για να το κάνει ενδιαφέρον, πόσο μάλλον το γεγονός ότι ήταν από άλλον γαλαξία και η όλη ιστορία και τα χαρακτηριστικά τους. Οι Vidiians ήταν μία ιδιαίτερη περίπτωση. Αν και γενικά αποκρουστικό είδος, το σώζει για μένα σαν θεατή το επεισόδιο Lifesigns με το όλο στόρι.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Βαθμολογηστε τους aliens του Voyager

Δημοσίευση από karatasiospa »

Αποκρουστικοι στην εμφανιση η στις πραξεις τους; εγώ πάντως νομίζω ότι οι vidians θέτανε ένα πολύ ενδιαφέρον ηθικό διλλημα: τι κάνεις όταν το είδος σου αντιμετωπιζει πλήρες extinction; μέχρι που επιτρεπεται να φτάσεις για να σώσεις το είδος σου; Δυστυχως οι δημιουργοι της σεράς αντι να ασχοληθούν με αυτό το θέμα επέλεξαν τους αδιάφορους και καθόλου πειστικούς kazon.
Πάντως για όποιον θέλει να μάθει πως και γιατι δημιουργήθηκαν οι kazon:
http://en.memory-alpha.org/wiki/Kazon
Τελευταία επεξεργασία από 1 και karatasiospa, έχει επεξεργασθεί 26 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Βαθμολογηστε τους aliens του Voyager

Δημοσίευση από Spock »

Γενικά μου ήταν αποκρουστικοί. Συμφωνώ πάντως απολύτως ότι έπρεπε να ασχοληθούν περισσότερο με αυτό το θέμα, παρά με τους εξωφρενικά βαρετούς Kazon.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Βαθμολογηστε τους aliens του Voyager

Δημοσίευση από karatasiospa »

Θεωρώ επίσης και τους hirogen κακή ιδέα με εξαίρεση το πολύ καλό Prey
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Βαθμολογηστε τους aliens του Voyager

Δημοσίευση από Spock »

Μπα, εμένα ούτε το Prey μου άρεσε (απ' όσο θυμάμαι). Γενικά και οι Hirogen δεν μου άρεσαν, και τους είχαν χρησιμοποιήσει αρκετά.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Βαθμολογηστε τους aliens του Voyager

Δημοσίευση από karatasiospa »

Εμένα μου αρεσε πολυ και το Flesh and Blood αλλα εκεινο ειχε μονο ως αφορμη τους hirogen. Εκτος απο αυτο το επεισόδειο χρησιμοποιηθηκαν σε 4 επεισοδεια το ενα διπλο.
Leonidas
ΔημοσιεύσειςCOLON 12
ΕγγραφήCOLON 26 Σεπ 2013, 23:59

Re: Βαθμολογηστε τους aliens του Voyager

Δημοσίευση από Leonidas »

Όντως, οι Kazon ήταν ηλίθιοι και εκνευριστικοί. Και'γω ψηφίζω Species 8472 δαγκωτό - κατά τη γνώμη μου, ήταν η πιο πρωτοποριακή σχετική σύλληψη από τους σεναριογράφους μετά τους Borg, που είχαν πρωτοεμφανιστεί στο σύμπαν του Trek μια δεκαετία νωρίτερα.
BUTTON_POST_REPLY