Τhe Temporal cold war

BUTTON_POST_REPLY
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Τhe Temporal cold war

Δημοσίευση από karatasiospa »

Το temporal cold war υπηρξε ένα απο τα βασικα στοιχεία των 2 κυριως πρωτων σαιζον του Enterprise ( χρησιμοποιήθηκε κάπως και στην 3η σαιζόν) και ένα απο τα πιο πολυσηζητημένα στοιχεία της σειράς. Κάπιοι φανς το λατρεύουν ενώ άλλοι το μισούν και το θεωρούν μια απο τις αιτείες της (υποτιθέμενης η πραγματικής) αποτυχίας της σειράς. Ειναι ένα απο τα στοιχεία που χρησιμοποιήθηκαν για να κατηγορηθει ο B.Braga. Εγώ το θεωρω ως ένα απο τα καλύτερα στοιχεία της σειράς και μαλιστα πρωτότυπο γιατι για πρώτη φορά χρησιμοποιηθηκε το time travel (το οποιο έχει βέβαια μακρα ιστορία στο τρεκ) οχι ως μεμονωμενο επεισόδειο αλλά ως μια συνεχόμενη ιστορία. Η μόνη μου αντίρρηση είναι ότι δυστυχώς διακόπηκε χωρίς να δωσει απάντηση σε πολλά ερωτήματα. Εγώ νομίζω ότι θα μπορούσε να αποτελέσει ένα είδος κεντρικου story arc της σειράς (χωρις να σταματησουν τα επεισόδεια εξερευνησης του διαστηματος) και έτσι σειρά να γίνονταν ένα πιο δημιουργικό prequel.

Ποια είναι η γνώμη σας;
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Τhe Temporal cold war

Δημοσίευση από Spock »

Δεν έχω ξεκάθαρη γνώμη για το Temporal Cold War. Ούτε με ενθουσίασε, αλλά ούτε με δυσαρέστησε. Δεν εξερευνήθηκε ίσως όσο θα μπορούσε αλλά το κάπως βιαστικό τέλος του στα 2 πρώτα επεισόδια της 4ης σεζόν ήταν πειστικό. Με ενθουσίαζε πάντως το δωμάτιο του "Ensign" Daniels με τα time-reading εργαλεία του! Γενικά μου αρέσουν τα επεισόδια σε όλο το Star Trek που έχουν να κάνουν με τον χρόνο, ωστόσο το Temporal Cold War σαν θέμα από μόνο του ήταν τόσο περίπλοκο που θα μπορούσε άνετα να έχει δική του σειρά, οπότε αναγκαστικά δεν θα μπορούσαν να το εξερευνήσουν πλήρως οι σεναριογράφοι.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Darkchilde
ΔημοσιεύσειςCOLON 14
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 20:57

Re: Τhe Temporal cold war

Δημοσίευση από Darkchilde »

Είναι λίγα τα βιβλία/επεισόδια με time travel γενικότερα που μου αρέσουν. Δεν ενθουσιάστηκα με την ιδέα του Temporal Cold War, είτε γιατί δεν το αναπτύξανε καταλλήλως στην σειρά, είτε επειδή με το time travel έχω γενικότερα πρόβλημα.
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Τhe Temporal cold war

Δημοσίευση από karatasiospa »

Εγω αντιθετα είμαι μεγάλος φαν του time travel αλλά πρεπει να επισημάνω ότι ειναι ένα δύσκολο θέμα και δεν είναι εύκολο να το κάνει κανεις καλά (εξ'ου κατα την γνώμη μου η αποτυχία των time travel σειρών).
Δεν συμφωνω spock 'οτι δόθηκε πειστική λύση στο temporal cold war: τι απέγινε η cabal των sulliban; ποιος ήταν αυτός που τους καθοδηγούσε και τι ακριβως επεδίωκε; Θα συμφωνήσω όμως ότι ήταν μια περιπλοκη ιστορία και θα χρειάζονταν μεγάλη και προσεγμένη ανάπτυξη. Και ισως να αποξενωνε καποιους φανς.
Άβαταρ μέλους
Xenolinguist
ΔημοσιεύσειςCOLON 10
ΕγγραφήCOLON 30 Ιαν 2014, 20:16

Re: Τhe Temporal cold war

Δημοσίευση από Xenolinguist »

Θα πω κι εγω οτι ο λεγομενος "Πολεμος" αφηνει πολλα κενα. Νομιζω οτι ο λογος υπαρξης του ηταν να ενωσει την καινουργια, αγνωστη εποχη του Enterprise με τις επερχομενες εποχες, να εχουμε αναφορες στην Ομοσπονδια πριν αυτη υπάρξει, καθως και easter eggs (για τους παρατηρητικους) με μελλοντικα σκαφη που εμφανιζονται φευγαλέα στη βαση δεδομενων του Daniels. Κατα τη γνωμη μου ομως αυτο το δεσιμο δεν επιτυγχανεται, κατι που ειναι το αδυναμο σημειο της σειρας γενικοτερα.
BUTTON_POST_REPLY