Όνειρα σχετικά με το Star Trek

Γενική συζήτηση περί Star Trek
BUTTON_POST_REPLY
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Όνειρα σχετικά με το Star Trek

Δημοσίευση από tetartos »

Έχετε ονειρευτεί κάτι σχετικό με το Star Trek? Ήσασταν ο Captain ή ένας redshirt? Σε ποιά σειρά διαδραματιζόταν το όνειρό σας;

Προσωπικά, μετά από τόσα χρόνια, μόνο πρόσφατα είδα όνειρο σχετικό με το Star Trek, ή για την ακρίβεια με τον Shatner. Ήταν πολύ συγκινητικό (όπως μόνο τα όνειρα μπορούν να είναι) και περιλάμβανε μια κοινή μας εμφάνιση(!) στη σκηνή. Το σημαντικότερο κομμάτι του για μένα ήταν το τέλος, όπου του έλεγα πόσο έμπνευση μου δίνει η ζωτικότητα και η δυναμικότητά του, ακόμα και σ'αυτήν την ηλικία, κι εκείνος δάκρυσε. Υποθέτω ότι... φοβάμαι μην τον "χάσω" και αυτό συσχετίζεται με την "απώλεια" (βλ. μετανάστευση) του φίλου μου Spock.

Εσείς, τι όνειρα έχετε δει; Τι καταλαβαίνετε από αυτά για τον εαυτό σας;
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Όνειρα σχετικά με το Star Trek

Δημοσίευση από Spock »

Έχω δει αρκετά όνειρα (καμιά 10ριά, νομίζω), είτε καθαρά σταρτρεκικά, δηλ. βρίσκομαι για παράδειγμα στο Enterprise ως μέλος του πληρώματος ή επισκέπτης (μερικά μάλιστα είναι και ολόκληρες περιπέτειες!), είτε του τύπου που ανέφερες, δηλαδή με κάποιον από τους πρωταγωνιστές. Το τελευταίο που είδα ήταν πριν λίγο καιρό, όπου βρισκόμουν κάπου με τον Patrick Stewart και κάποια άλλα δικά του άτομα (δεν ξέρω/θυμάμαι ποια υποτίθεται ότι ήταν). Το όνειρο ήταν πολύ συγκινητικό αλλά, δυστυχώς, δεν θυμάμαι καθόλου λεπτομέρειες πια...
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
Xenolinguist
ΔημοσιεύσειςCOLON 10
ΕγγραφήCOLON 30 Ιαν 2014, 20:16

Re: Όνειρα σχετικά με το Star Trek

Δημοσίευση από Xenolinguist »

Ηταν περιοδοι οπου καθε μερα για πολυ καιρο εβλεπα απο μερικα επεισοδια. Αναποφευκτα υπηρξαν μια-δυο φορες που ειδα καποια ονειρα με τους αγαπημενους ηρωες. Η μια φορα πρεπει να ηταν με το σκηνικο του Enterprise, η αλλη με το σκηνικο του TNG. Ηταν ομως αρκετα αφηρημενα, και περαν απο τις οικείες παρουσιες δε συγκρατησα τιποτα αλλο :)
BUTTON_POST_REPLY