Χρονολογίες τηλεοπτικής προβολής του Star Trek στην Ελλάδα

Γενική συζήτηση περί Star Trek
BUTTON_POST_REPLY
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Χρονολογίες τηλεοπτικής προβολής του Star Trek στην Ελλάδα

Δημοσίευση από tetartos »

Από άλλο topic θυμήθηκα ότι ξεκίνησα να βλέπω το TOS όταν ήμουν πολύ μικρός, νομίζω δημοτικό.
Μάλιστα θυμάμαι ότι οι γονείς μου δεν ήθελαν να το βλέπουμε (εγώ κι η αδερφή μου) γιατί είχε "φιλιά"!
Έκανα αγώνα να τους πείσω ότι είχε μόνο εξωγήινους και διαστημόπλοια. Και όταν πείστηκαν και άνοιξαν την τηλεόραση εκείνη τη στιγμή ο Kirk, τι πιο φυσικό, φιλούσε μια κοπέλα...

Θυμάται/ξέρει κανείς ποιες περίπου χρονολογίες και σε ποια κανάλια τηλεόρασης προβλήθηκαν οι διάφορες σειρές του Star Trek;
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Χρονολογίες τηλεοπτικής προβολής του Star Trek στην Ελλά

Δημοσίευση από Spock »

Για χρόνια πίστευα -και πολλοί άλλοι- ότι το Original Series πρωτοπαίχτηκε στην Ελλάδα μετά την ολοκλήρωσή του στην Αμερική. Ωστόσο αποδείχτηκε ότι παιζόταν ταυτόχρονα! Εντυπωσιακό, πραγματικά:
1968-04-21small.jpg
Έχω ακούσει ότι τη δεκαετία του 90 το ΑΝΤ1 έπαιζε TOS και TNG. Προσωπικά εγώ στην τηλεόραση είχα πετύχει τα έτη 2001-2002 TNG, TOS και DS9 (με σειρά προβολής) στο Μακεδονία TV.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Leonidas
ΔημοσιεύσειςCOLON 12
ΕγγραφήCOLON 26 Σεπ 2013, 23:59

Re: Χρονολογίες τηλεοπτικής προβολής του Star Trek στην Ελλά

Δημοσίευση από Leonidas »

Επίσης, το Cine Plus της ΝΕΤ έδειχνε πριν 2-3 χρόνια Deep Space Nine (φυσικά με ελληνικούς υπότιλους-το λέω αυτό γιατί τα DVD δεν έχουν).
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Χρονολογίες τηλεοπτικής προβολής του Star Trek στην Ελλά

Δημοσίευση από tetartos »

Πρόσφατα μια φίλη μού είπε ότι έχει παιχθεί και μια season του Voyager σε κάποιο περιφερειακό κανάλι. Το έχει πετύχει κανείς;
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Χρονολογίες τηλεοπτικής προβολής του Star Trek στην Ελλά

Δημοσίευση από Spock »

Ήξερα ότι δεν έχει αγοράσει κάποιο ελληνικό κανάλι σεζόν του Voyager, μάλλον λοιπόν αυτό άλλαξε.
Παίρνω αφορμή πάντως από το θέμα του topic για να πω ότι τα ελληνικά κανάλια έκαναν, τουλάχιστον όσον αφορά το Star Trek, κάτι πολύ, μα πολύ, πάρα πολύ σπαστικό: έπαιρναν για προβολή μόνο ορισμένες από τις σεζόν των σειρών και όχι ολόκληρες τις σειρές. Με αποτέλεσμα, τότε που δεν υπήρχε και το γρήγορο ίντερνετ, να μένεις... κρεμασμένος απ' τον γκρεμό όταν έβλεπες ένα τρομερό cliffhanger (όπως το 'The Best of Both Wordls'), περίμενες τη συνέχεια και μετά... τίποτα! Τίποτα, στοπ...! Το πέρασα δύο φορές και ήταν ό,τι πιο απογοητευτικό, πραγματικά! Θυμάμαι είχα στείλει και mail στο Μακεδονία TV να παραπονεθώ (άκαρπη προσπάθεια, βέβαια)...
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Χρονολογίες τηλεοπτικής προβολής του Star Trek στην Ελλά

Δημοσίευση από karatasiospa »

To TNG ειχε παιχτει επίσης το 1988-1990 στην ΕΡΤ γιατι θυμαμαι οτι ειχα δει τις 2 πρωτες σαιζόν
Nova
ΔημοσιεύσειςCOLON 85
ΕγγραφήCOLON 29 Αύγ 2013, 10:29

Re: Χρονολογίες τηλεοπτικής προβολής του Star Trek στην Ελλά

Δημοσίευση από Nova »

Καλά αυτό με τα κανάλια και τις σειρές είναι απίστευτο. Και καλά κάποτε οι σειρές είχαν αυτοτελή επεισόδια, οπότε εκτός από λίγα διπλά δεν είχε και μεγάλη σημασία αν έχανες και μερικά. Τώρα πια όμως οι σειρές γίνονται μεγάλες ταινίες όπως για παράδειγμα το Breaking Bad (με την ευκαιρία η καλύτερη σειρά που έχω δει ποτέ και έχοντας δει πάνω από εκατό κάτι λέει) και να αγοράζεις μία ή δύο χρονιές, απλά δεν έχει νόημα. Ή αυτό που αγοράζουν μια σειρά που έβγαλε μόνο δέκα ή έντεκα επεισόδια ή σταμάτησε μετά την πρώτη χρονιά (μάλλον γιατί είναι πιο φτηνές).

Και μετά σου δείχνουν για 64η φορά τους Δύο Ξένους ή το Κωνσταντίνου και Ελένης. Εντάξει βρε παιδιά, είπαμε καλές σειρές, αλλά μετά την 35η καταντά λίγο κουραστικό γιατί έχεις μάθει όλες τις ατάκες απ' έξω...
"Got it all wrong, Holy Man.
I absolutely believe in God.
And I absolutely hate the fucker."
-Riddick, Pitch Black
BUTTON_POST_REPLY